Ediție: RO România MD Republica MoldovaR. Moldova
Informație oficială despre medicamente și farmacii — într-un singur loc.
📄 Prospecte și text oficial 💳 Prețuri și compensare ⚖️ Interacțiuni 👶 Doze la copii 📍 Farmacii

Quanil® 500 mg/4 ml, soluţie injectabilă

Cu rețetă

  • Substanța activă (DCI): Citicolinum
  • Forma farmaceutică: soluţie injectabilă
  • Concentrație: 500 mg/4 ml
  • Cod ATC: N06BX06
  • Preț de producător înregistrat (AMDM): 157,97 lei / cutie N5x2 · ordin Nr. Rg04-176 din 17.06.2026
    Prețul în farmacie include adaosul comercial (plafonat prin lege) și TVA; îl confirmă farmacia.
  • Compensare CNAM: necompensat
Alternative cu aceeași substanță

Aceste medicamente conțin aceeași substanță activă (Citicolinum) și pot fi folosite ca alternative, după consultarea farmacistului.

Ce este și pentru ce se utilizează

Quanil aparține unui grup de medicamente numite psihostimulante și nootrope, care acționează prin ameliorarea funcției cerebrale. Quanil este utilizat în caz de: accident vascular cerebral, faza acută a tulburărilor cerebrovasculare și tratamentul complicațiilor și consecinţelor tulburărilor cerebrovasculare; leziuni cerebrale traumatice și sechelele sale neurologice; tulburări cognitive și comportamentale determinate de tulburări vasculare cronice și cerebrale degenerative.

Ce trebuie să știți înainte de utilizare

să luaţi Quanil Nu luaţi Quanil: - dacă sunteţi alergic la citicolină sau la oricare dintre celelalte componente ale Quanil (enumerate la pct. 6 ); - dacă suferiți de tonus crescut al sistemului nervos parasimpatic (stare clinică însoțită de tensiune arterială sever scăzută, transpirație, tahicardie și leșin). Atenţionări şi precauţii În caz de hemoragie intracraniană persistentă, a nu se depăși doza de 1000 mg/zi, administrată prin injecție intravenoasă lentă (30 picături/min). Quanil împreună cu alte medicamente Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripţie medicală. Quanil crește efectele L-Dopa, prin urmare nu trebuie să administrați acest medicament concomitent cu medicamente care conțin L-Dopa fără a vă consulta cu medicul dumneavoastră. Medicamentele cu conținut de L-Dopa sunt, de obicei, utilizate pentru tratamentul bolii Parkinson. Quanil nu trebuie administrat împreună cu medicamente care conțin meclofenoxat (un stimulant cerebral). Sarcina, alăptarea şi fertilitatea Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Nu este recomandată administraraea Quanil la femeile însărcinate sau la mamele care alăptează, cu excepția cazului în care beneficiul pentru mamă depășește riscul potențial pentru făt. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Unele tulburări ale sistemului nervos central pot afecta capacitatea de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.

Sarcina și alăptarea

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Nu este recomandată administraraea Quanil la femeile însărcinate sau la mamele care alăptează, cu excepția cazului în care beneficiul pentru mamă depășește riscul potențial pentru făt.

Text oficial (AMDM).

Verifică interacțiunile dintre mai multe medicamente →

Cum se utilizează

Quanil Urmați recomandările de mai jos, cu excepția cazului când medicul v-a recomandat altfel. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă aveți întrebări suplimentare sau neclarități. Adulți Doza uzuală este de la 500 mg până la 2000 mg/zi, în funcție de gravitatea stării dumneavoastră. Quanil poate fi administrat intramuscular sau intravenos lent (3-5 min) sau prin perfuzie intravenoasă (40-60 picături per minut). Quanil este compatibil cu toate soluțiile izotonice intravenoase. De asemenea, poate fi amestecat cu soluție hipertonică de glucoză. Durata tratamentului depinde de progresia bolii și va fi stabilită de către medicul dumneavoastră. Vârstnici La vârstnici nu este necesară ajustarea dozei de Quanil. Copii Există doar o experiență limitată privind utilizarea Quanil la copii. Dacă vi s-a administrat mai mult Quanil decât trebuie Dacă credeți că vi s-a administrat o doză mai mare de Quanil soluție injectabilă decât este necesar, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau farmacistului. Dacă uitaţi să luaţi Quanil Dacă ați omis o doză, așteptați timpul stabilit pentru următoare doză. Nu trebuie să administrați o doză dublă pentru a compensa o doză uitată. Dacă încetaţi să luaţi Quanil Medicul dumneavoastră vă va comunica despre durata tratamentului cu Quanil. Nu întrerupeți tratamentul înainte de a consulta medicul dumneavoastră. Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacțiile adverse asociate cu acest medicament sunt foarte rare (pot apărea la mai puțin de 1 din 10000 de pacienți). Reacțiile adverse posibile includ: halucinații, dureri de cap severe, vertij, scăderea sau creșterea tensiunii arteriale, senzație de sufocare, greață, vărsături, diaree intermitentă, erupții pe piele, reacții cutanate (exantem, purpură), înroșire a pielii, tremurături, umflare la locul injectării. Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse posibile nemenţionate în acest prospect. Puteţi raporta, de asemenea, reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, disponibil pe siteul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale la următoarea adresă web: www.amdm.gov.md sau prin e-mail: [email protected]. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Cum se păstrează

Quanil A nu se lăsa la vederea și îndemâna copiilor. A se păstra la temperaturi sub 25°C. Nu utilizaţi Quanil după data de expirare înscrisă pe ambalaj. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Conținutul ambalajului și alte informațiicomponente, cum arată, ambalaj, producător

şi alte informaţii Ce conţine Quanil Substanţa activă: citicolină de sodiu monohidrat. Fiecare fiolă de 4 ml conține citicolină de sodiu monohidrat 522,5 mg, echivalentă cu 500 mg citicolină sau citicolină de sodiu monohidrat 1045 mg, echivalentă cu 1000 mg citicolină. Celelalte componente sunt: apă pentru injecții, acid clorhidric, hidroxid de sodiu. Cum arată Quanil şi conţinutul ambalajului Soluție transparentă, incoloră. Quanil soluție injectabilă 500 mg/4 ml Câte 4 ml soluție injectabilă în fiole din sticlă transparentă, cu tăiere într-un singur punct (OPC) de culoare maro. Câte 5 fiole în blister din Alu-PVC. Câte 2 blistere împreună cu prospectul pentru consumator/pacient în cutie din carton. Quanil soluție injectabilă 1000 mg/4 ml Câte 4 ml soluție injectabilă în fiole din sticlă transparentă, cu tăiere într-un singur punct (OPC) de culoare albastră. Câte 5 fiole în blister din Alu-PVC. Câte 2 blistere împreună cu prospectul pentru consumator/pacient în cutie din carton. Deţinătorul certificatului de înregistrare şi fabricantul Deţinătorul certificatului de înregistrare Kusum Healthcare Pvt Ltd D-158 A, Okhla Industrial Area, Phase-I, New Delphi-110020, India Fabricantul Sovereign Pharma Private Limited Survey No. 46/1-4, Village Kadaiya, Daman-396210, India. Acest prospect a fost aprobat în Decembrie 2022 Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale (AMDM) http://nomenclator.amgm.gov.md

Întrebări frecvente

Quanil® 500 mg/4 ml, soluţie injectabilă se elibereaza cu reteta?

Da, Quanil® 500 mg/4 ml, soluţie injectabilă se eliberează pe bază de rețetă medicală (conform Nomenclatorului AMDM).

Care este substanta activa din Quanil® 500 mg/4 ml, soluţie injectabilă?

Substanța activă din Quanil® 500 mg/4 ml, soluţie injectabilă este CITICOLINUM.

Sub ce forma se prezinta Quanil® 500 mg/4 ml, soluţie injectabilă?

Se prezintă sub formă de soluţie injectabilă, 500 mg/4 ml.

Text oficial (AMDM).

💬 Ai o întrebare despre acest medicament?
Asistent farmacii.info ×
Răspunsuri generate automat din textul oficial. Nu înlocuiesc sfatul medicului. În caz de urgență, sunați la 112.