Ediție: RO România MD Republica MoldovaR. Moldova
Informație oficială despre medicamente și farmacii — într-un singur loc.
📄 Prospecte și text oficial 💳 Prețuri și compensare ⚖️ Interacțiuni 👶 Doze la copii 📍 Farmacii

Paravis 500 mg, comprimate

Fără rețetă

PARAVIS este indicat pentru tratamentul durerilor de intensitate uşoară până la moderată.

  • Substanța activă (DCI): Paracetamolum
  • Forma farmaceutică: comprimate
  • Concentrație: 500 mg
  • Cod ATC: N02BE01
  • Compensare CNAM: necompensat
Alternative cu aceeași substanță

Aceste medicamente conțin aceeași substanță activă (Paracetamolum) și pot fi folosite ca alternative, după consultarea farmacistului.

Ce este și pentru ce se utilizează

Ce este PARAVIS şi pentru ce se utilizează PARAVIS conţine în calitate de substanță activă paracetamol, care este analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra). PARAVIS este indicat pentru tratamentul durerilor de intensitate uşoară până la moderată. PARAVIS calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, nevralgiile, durerile de dinţi, durerea în gât, durerile menstruale, durerile musculare și reumatice. De asemenea scade febra (temperatură ridicată a corpului) în caz de răceală şi gripă.

Ce trebuie să știți înainte de utilizare

Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi PARAVIS Nu utilizaţi PARAVIS: dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul 6). Atenţionări şi precauţii Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza PARAVIS, dacă: aveți probleme cu rinichii; aveți probleme cu ficatul; aveți boli severe, inclusiv insuficiență renală severă sau septicemie (când în sânge circulă bacterii și toxine care duc la leziuni ale organelor), dacă sunteți malnutrit, aveți alcoolism cronic sau dacă luați și flucloxacilină (un antibiotic). O afecțiune gravă numită acidoză metabolică (tulburări ale sângelui și lichidelor) a fost raportată la pacienții aflați în aceste situații, în cazul în care paracetamolul se utilizează în doze regulate pentru o perioadă lungă sau când paracetamolul este administrat concomitent cu flucloxacilină. Simptomele acidozei metabolice pot fi: dificultăți la respirație grave, cu respirație rapidă profundă, somnolență,

greață și vărsături. Nu depășiți doza recomandată. Dacă starea nu se îmbunătățește peste 3-5 zile, consultați medicul. Pe durata tratamentului nu administrați concomitent alte produse, care conțin paracetamol. Dacă ați luat mai mult, decât doza recomandată de paracetamol, adresați-vă la medic, chiar dacă vă simțiți bine, deoarece supradozajul cu paracetamol poate provoca afecțiuni hepatice grave, întârziate. Paracetamolul poate provoca reacții cutanate severe. În caz de apariție a oricărei reacții cutanate, cum ar fi înroșirea pielii, vezicule sau erupții cutanate, întrerupeți imediat utilizarea medicamentului și solicitați asistență medicală urgentă. PARAVIS împreună cu alte medicamente Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente, inclusiv cele eliberate fără prescripţie medicală. Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi oricare din aceste medicamente: colestiramină (medicament utilizat pentru reducerea nivelului de colesterol); metoclopramidă şi domperidonă (medicamente utilizate în afecţiunile tractului gastrointestinal, însoţite de aşa simptome ca greţuri şi vărsături); warfarină și alte remedii anticoagulante (care previne formarea cheagurilor de sânge); cloramfenicol (utilizat în tratamentul infecțiilor cu bacterii); flucloxacilină (antibiotic), din cauza unui risc grav de tulburare a sângelui și lichidelor (numită acidoză metabolică) care necesită tratament de urgență (vezi pct. 2). Sarcina şi alăptarea Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Dacă este necesar, PARAVIS poate fi utilizat în timpul sarcinii. Trebuie să utilizați cea mai mică doză posibilă care ajută la reducerea durerii și/sau febrei și cât mai scurt timp posibil. Adresați-vă medicului dumneavoastră în cazul în care durerea și/sau febra nu scade sau dacă aveți nevoie să luați mai des medicamentul. Dacă alăptați, puteți lua ocazional paracetamol. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Paracetamolul nu influențează asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Dacă este necesar, PARAVIS poate fi utilizat în timpul sarcinii. Trebuie să utilizați cea mai mică doză posibilă care ajută la reducerea durerii și/sau febrei și cât mai scurt timp posibil. Adresați-vă medicului dumneavoastră în cazul în care durerea și/sau febra nu scade sau dacă aveți nevoie să luați mai des medicamentul. Dacă alăptați, puteți lua ocazional paracetamol.

Text oficial (AMDM).

Verifică interacțiunile dintre mai multe medicamente →

Cum se utilizează

Cum să utilizaţi PARAVIS Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medical sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur. Administrare orală. Adulți, vârstnici și adolescenți cu vârsta de 16 ani și peste: câte 2 comprimate la fiecare 4 ore până la maxim 8 comprimate în 24 ore. Copii cu vârsta de 6-9 ani: câte ½ comprimat la fiecare 4 ore până la maxim 4 doze în 24 ore.

Copii cu vârsta de 10-11 ani: câte 1 comprimat la fiecare 4 ore până la maxim 4 doze în 24 ore. Adolescenți cu vârsta de 12-15 ani: câte 1 până la 1½ comprimate la fiecare 4 ore până la maxim 4 doze în 24 ore. A nu se administra copiilor cu vârsta sub 6 ani. Grupuri speciale de pacienți: La pacienții cu malnutriție, afecțiuni hepatice sau alcoolism cronic este necesară o reducere a dozei până la 2 g în 24 ore. Dacă utilizaţi mai mult PARAVIS decât trebuie În caz de supradozare adresaţi-vă imediat la medic. Acordarea rapidă a ajutorului medical este critic important, chiar dacă nu se observă nici un semn sau simptom. Simptomele supradozajului cu paracetamol în primele 24 de ore sunt paloare, greață, vărsături, pierderea poftei de mâncare și durere abdominală. Afectarea hepatică poate apărea la 12 până la 48 de ore după ingestie. Pot apărea tulburări ale metabolismului glucozei și acidoză metabolică. În intoxicațiile severe insuficiența hepatică poate progresa spre afectarea creierului (encefalopatie), sângerare, reducerea nivelului de zahăr în sânge, edem cerebral și deces. Insuficiența renală acută cu necroză tubulară acută, asociată cu durere lombară, sânge și proteină în urină, se poate dezvolta chiar și în absența leziunilor hepatice severe. Au fost raportate tulburări ale ritmului cardiac și pancreatită. Dacă uitaţi să utilizaţi PARAVIS Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă încetaţi să utilizaţi PARAVIS Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacții adverse posibile

Reacţii adverse posibile Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1din 1000 persoane): – reacții alergice (de hipersensibilitate). Reacţii adverse foarte rare (pot afecta până la 1din 10 000 persoane): – au fost raportate cazuri de modificări sanguine, inclusiv scăderea numărului de plachete în sânge (trombocitopenie) cu vânătăi inexplicabile sau sângerare neaşteptată, erupții hemoragice sub piele (purpură), methemoglobinemie, reducerea considerabilă a numărului de globule albe nucleare (agranulocitoză), dar acestea nu au fost neapărat cauzal legate de paracetamol; – disfuncții hepatice; – reacții cutanate severe. Cu frecvență necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile): – o afecțiune gravă care poate face sângele mai acid (numită acidoză metabolică), la pacienții cu boală severă care utilizează paracetamol (vezi pct. 2). Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De

asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale www.amdm.gov.md sau e-mail: [email protected]. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Cum se păstrează

Cum se păstrează PARAVIS Nu lăsați acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. A se păstra la loc uscat, ferit de lumină, la temperaturi sub 25 °C. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după "EXP". Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu aruncaţi acest medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Conținutul ambalajului și alte informațiicomponente, cum arată, ambalaj, producător

Conţinutul ambalajului şi alte informaţii Ce conţine PARAVIS Substanța activă este paracetamolul. 1 comprimat conține conţine paracetamol 500 mg. Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă, siliciu coloidal anhidru, talc, amidon glicolat de sodiu, stearat de magneziu Cum arată PARAVIS şi conţinutul ambalajului PARAVIS se prezintă sub formă de comprimate rotunde de culoare albă, cu margini teșite și linie diametrală pe una din suprafețe. Comprimatul poate fi divizat în doze egale. PARAVIS este disponibil în cutii cu 10 blistere din Al/PVC a câte 10 comprimate. Deţinătorul autorizației de punere pe piaţă şi fabricantul Deţinătorul autorizației de punere pe piaţă AGIO PHARMACEUTICALS LTD., A-38, Nandjyot Industrial Estate, Andheri Kurla Road, Safedpool, Andheri East, Mumbai city, Maharashtra, 400 072, India. Fabricantul AGIO PHARMACEUTICALS LTD., T-81, 82, M.I.D.C., Bhosari, Pune 411 026 Maharashtra State, INDIA. Acest prospect a fost aprobat în octombrie 2025. Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale (AMDM) http://nomenclator.amdm.gov.md/

Întrebări frecvente

Pentru ce se foloseste Paravis 500 mg, comprimate?

PARAVIS este indicat pentru tratamentul durerilor de intensitate uşoară până la moderată.

Paravis 500 mg, comprimate se elibereaza cu reteta?

Nu, Paravis 500 mg, comprimate se eliberează fără rețetă (conform Nomenclatorului AMDM).

Care este substanta activa din Paravis 500 mg, comprimate?

Substanța activă din Paravis 500 mg, comprimate este PARACETAMOLUM.

Sub ce forma se prezinta Paravis 500 mg, comprimate?

Se prezintă sub formă de comprimate, 500 mg.

Text oficial (AMDM).

💬 Ai o întrebare despre acest medicament?
Asistent farmacii.info ×
Răspunsuri generate automat din textul oficial. Nu înlocuiesc sfatul medicului. În caz de urgență, sunați la 112.