Ediție: RO România MD Republica MoldovaR. Moldova
Informație oficială despre medicamente și farmacii — într-un singur loc.
📄 Prospecte și text oficial 💳 Prețuri și compensare ⚖️ Interacțiuni 👶 Doze la copii 📍 Farmacii

Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie

Cu rețetă

MOXICIN este utilizat pentru tratarea infecţiilor de la nivelul ochiului (conjunctivitelor) provocate de bacterii. 2.

  • Substanța activă (DCI): Moxifloxacinum
  • Forma farmaceutică: picături oftalmice, soluţie
  • Concentrație: 5 mg/ml
  • Cod ATC: S01AE07
  • Preț de producător înregistrat (AMDM): 54,99 lei / cutie N1 · ordin Nr. Rg04-57 din 13.03.2026
    Prețul în farmacie include adaosul comercial (plafonat prin lege) și TVA; îl confirmă farmacia.
  • Compensare CNAM: necompensat
Alternative cu aceeași substanță

Aceste medicamente conțin aceeași substanță activă (Moxifloxacinum) și pot fi folosite ca alternative, după consultarea farmacistului.

Ce este și pentru ce se utilizează

MOXICIN face parte dintr-un grup de medicamente denumite antiinfecţioase. Acest grup include chinolonele (moxifloxacina în acest caz), care au un spectru larg de activitate împotriva microorganismelor care pot infecta ochiul. MOXICIN este utilizat pentru tratarea infecţiilor de la nivelul ochiului (conjunctivitelor) provocate de bacterii. 2. CE TREBUIE SĂ ŞTIŢI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI MOXICIN Nu utilizaţi MOXICIN: – dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la moxifloxacină, la alte chinolone (un anumit tip de antibiotice) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6); – la copii nou-născuți. Atenţionări şi precauţii Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să utilizaţi MOXICIN. Dacă apar reacţii alergice la MOXICIN. Reacţiile alergice apar mai puţin frecvent, iar reacţiile adverse grave – rar. Dacă manifestaţi orice reacţie alergică (hipersensibilitate) sau orice alte

Reacții adverse posibile

, opriţi utilizarea medicamentului şi adresaţi-vă imediat la medic. Dacă purtaţi lentile de contact – încetaţi purtarea acestora în cazul, în care prezentaţi orice semne sau simptome de infecţie la nivelul ochiului. Înlocuiţi lentilele de contact cu ochelarii de vedere. Nu 1 reluaţi purtarea lentilelor de contact pană la dispariţia semnelor şi simptomelor infecţiei şi până la încetarea administrării medicamentului. Utilizarea îndelungată a medicamentelor antibacteriene poate duce la infecţii suplimentare, inclusiv cu fungi. Dacă apare o suprainfecţie, anunţaţi-vă imediat medicul pentru a fi iniţiat tratamentul adecvat. Copii Nu se recomandă utilizarea medicamentului la nou-născuţi din cauza datelor limitate privind eficacitatea şi siguranţa utilizării lui la această categorie de vârstă. Acest medicament nu este recomandat la pacienţi cu vârsta sub 2 ani pentru tratamentul infecţiilor oculare, provocate de Chlamydia trachomatis. MOXICIN împreună cu alte medicamente Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. Sarcina şi alăptarea Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. E necesar de respectat precauţie la utilizarea medicamentului în sarcină şi în perioada de lactaţie. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Este posibil ca vederea să fie înceţoşată pentru scurt timp după utilizarea MOXICIN. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje până când acest efect nu dispare. MOXICIN conţine clorură de benzalconiu. MOXICIN conţine un conservant, clorura de benzalconiu, care poate produce iritații ale ochiului şi poate modifica culoarea lentilelor de contact moi. Nu se recomandă purtarea lentilelor de contact pe durata tratamentului cu MOXICIN

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. E necesar de respectat precauţie la utilizarea medicamentului în sarcină şi în perioada de lactaţie

Text oficial (AMDM).

Verifică interacțiunile dintre mai multe medicamente →

Cum se utilizează

MOXICIN Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa, cum v-au spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur. Utilizaţi MOXICIN numai ca picături în ochi. Doza uzuală Adulţi, inclusiv vârstnici, copii şi adolescenţi: se instilează câte 1 picătură în ochiul (ochii) afectat (afectaţi), de 3 ori pe zi (dimineaţa, la prânz şi seara). Există date limitate privind utilizarea acestui medicament la nou-născuţi. De aceea, nu este recomandată administrarea medicamentului la nou-născuţi. Utilizaţi acest medicament pentru ambii ochi, numai dacă aşa v-a spus medicul dumneavoastră. De obicei, infecţia se va ameliora in decurs de 5 zile. Dacă nu se constată nici o ameliorare, adresaţivă medicului. Administrarea picăturilor trebuie continuată timp de încă 2 zile sau pe perioada recomandată de către medic. 2 Mod de utilizare • Luaţi flaconul de MOXICIN şi o oglindă. • Spălaţi-vă pe mâini. • Deşurubaţi capacul flaconului. • Ţineţi flaconul între degetul mare şi degetul mijlociu, cu vârful în jos. • Lăsaţi capul pe spate. Trageţi pleoapa în jos cu un deget curat, până când se formează un „buzunar” între pleoapă şi ochi. • Aduceţi vârful flaconului aproape de ochi. Vă puteţi ajuta şi de oglindă • Nu atingeţi picurătorul de ochi sau de pleoapă, de suprafeţele învecinate sau alte suprafeţe. Astfel se pot infecta picăturile rămase în flacon. • Apăsaţi uşor flaconul din părţi astfel, încât la o apăsare să eliberaţi o picătură din MOXICIN. • După administrarea MOXICIN, apăsaţi cu un deget colţul ochiului, lângă nas, timp de 2-3 minute. Aceasta ajută la împiedicarea trecerii medicamentului în restul corpului, fapt important în cazul copiilor mici. • Dacă vă administraţi picături în ambii ochi, înainte de a repeta aceste etape şi pentru celălalt ochi, trebuie să vă spălaţi pe mâini. Astfel va fi prevenită transmiterea infecţiei de la un ochi la altul. • Imediat după utilizare, puneţi capacul flaconului la loc şi înşurubaţi-l strâns. • Utilizaţi un flacon în întregime înainte de a deschide flaconul următor. Dacă o picătură nu ajunge în ochi, încercaţi din nou. Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din MOXICIN Clătiţi bine ochiul cu apă caldă. Nu vă mai administraţi altă picătură până la momentul dozei următoare. În caz de ingestie accidentală de MOXICIN Cereţi sfatul unui medic sau farmacist. Dacă uitaţi să utilizaţi MOXICIN Continuaţi tratamentul obişnuit, cu doza următoare. Nu vă administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă utilizaţi şi alte picături sau unguent pentru ochi Aşteptaţi cel puţin 15-20 minute între administrarea MOXICIN şi a celorlalte picături. Unguentul oftalmic se va aplica întotdeauna ultimul. Dacă încetaţi să utilizaţi MOXICIN Nu încetaţi să utilizaţi MOXICIN fără a-i spune medicului dumneavoastră sau farmacistului. Este foarte important să utilizaţi aceste picături pe perioada indicată de medic, chiar dacă simptomele se ameliorează. Dacă încetaţi să luaţi acest medicament mai devreme, infecţia poate să nu dispară, iar simptomele pot reapărea sau se pot chiar agrava. Este posibilă şi apariţia rezistenţei la antibiotice. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 4. REACŢII ADVERSE POSIBILE 3 Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. De obicei vă puteţi administra picăturile în continuare, exceptând situaţia în care reacţiile adverse sunt grave sau în care prezentaţi o reacţie alergică gravă. Reacţii adverse frecvente: apar până la 1 din 10 utilizatori Reacţii la nivelul ochiului: dureri la nivelul ochiului, iritaţie la nivelul ochiului. Reacţii adverse mai puţin frecvente: apar până la 1 din 100 utilizatori Reacţii la nivelul ochiului: senzaţie de ochi uscat, disconfort la nivelul ochiului, înroşire a ochiului, afecţiuni la nivelul corneei cu depuneri punctiforme, umflarea pleoapelor, mâncărime la nivelul ochiului, lăcrimare, spargerea vaselor de sânge la nivelul ochiului. Reacţii adverse generale: dureri de cap, modificarea gustului. Reacţii adverse rare: apar până la 1 din 1000 utilizatori Reacţii la nivelul ochiului: zgârieturi pe suprafaţa ochiului, inflamarea conjunctivei, inflamarea pleoapelor, vedere înceţoşată sau redusă, umflarea conjunctivei, înroşirea pleoapelor, oboseala ochilor. Reacţii adverse generale: vărsături, durere în gât, senzaţie de „nod” în gât, inflamația mucoasei nasului, senzaţie de amorţire şi furnicături, valori crescute ale testelor funcţiei ficatului, scăderea concentraţiei de hemoglobină. Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale la următoarea adresă web: http://amdm.gov.md sau e-mail: [email protected]. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament

Cum se păstrează

MOXICIN Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. A se păstra la loc ferit de lumină, la temperaturi sub 25 °C. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare, înscrisă pe flacon şi pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. După prima deschidere conţinutul flaconului a se utiliza timp de o lună. Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului

Conținutul ambalajului și alte informațiicomponente, cum arată, ambalaj, producător

ŞI ALTE INFORMAŢII Ce conţine MOXICIN Substanţa activă este moxifloxacina. 1 ml soluţie conţine moxifloxacină – 5 mg (sub formă de clorhidrat de moxifloxacină – 5,45 mg). Celelalte componente sunt: clorură de sodiu, acid boric, clorură de benzalconiu, apă pentru injecţii. 4 Cum arată MOXICIN şi conţinutul ambalajului MOXICIN se prezintă sub formă de lichid transparent de culoare galben-verzuie. MOXICIN este disponibil în cutii cu 1 flacon-picurător din polietilenă a câte 5 ml picături oftalmice, soluţie. Deţinătorul certificatului de înregistrare şi fabricantul Deţinătorul certificatului de înregistrare „Liqvor” SAÎ, str. Kochinyan, 7/9, or. Yerevan, 0089, Armenia. Fabricantul „Liqvor” SAÎ, str. Kochinyan, 7/9, or. Yerevan, 0089, Armenia. Acest prospect a fost aprobat în Aprilie 2021 Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale (AMDM) http://nomenclator.amdm.gov.md/.

Întrebări frecvente

Pentru ce se foloseste Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie?

MOXICIN este utilizat pentru tratarea infecţiilor de la nivelul ochiului (conjunctivitelor) provocate de bacterii. 2.

Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie se elibereaza cu reteta?

Da, Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie se eliberează pe bază de rețetă medicală (conform Nomenclatorului AMDM).

Care este substanta activa din Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie?

Substanța activă din Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie este MOXIFLOXACINUM.

Sub ce forma se prezinta Moxicin® 5 mg/ml, picături oftalmice, soluţie?

Se prezintă sub formă de picături oftalmice, soluţie, 5 mg/ml.

Text oficial (AMDM).

💬 Ai o întrebare despre acest medicament?
Asistent farmacii.info ×
Răspunsuri generate automat din textul oficial. Nu înlocuiesc sfatul medicului. În caz de urgență, sunați la 112.