Ediție: RO România MD Republica MoldovaR. Moldova
Informație oficială despre medicamente și farmacii — într-un singur loc.
📄 Prospecte și text oficial 💳 Prețuri și compensare ⚖️ Interacțiuni 👶 Doze la copii 📍 Farmacii

Drotaverin-Darniţa 20 mg/ml, soluţie injectabilă

Cu rețetă

  • Substanța activă (DCI): Drotaverinum
  • Forma farmaceutică: soluţie injectabilă
  • Concentrație: 20 mg/ml
  • Cod ATC: A03AD02
  • Compensare CNAM: necompensat
Alternative cu aceeași substanță

Aceste medicamente conțin aceeași substanță activă (Drotaverinum) și pot fi folosite ca alternative, după consultarea farmacistului.

Ce este și pentru ce se utilizează

Drotaverin-Darniţa este un medicament antispastic. Acest medicament se utilizează pentru tratamentul simptomatic al spasmului musculaturii netede: – asociat bolilor căilor biliare – litiază biliară, colangiolitiază, colecistită, pericolecistită, colangită, papilită; – asociat bolilor tractului urinar – litiază renală, litiază ureterală, pielită, cistită şi în spasmul sfincterelor vezicii urinare. Acest medicament se utilizează în tratamentul următoarelor situaţii, asociat cu alte medicamente (dacă pacientul nu poate utiliza Drotaverin-Darniţa comprimate): – spasmul musculaturii netede asociat bolilor tractului gastro-intestinal: ulcer gastric sau duodenal, gastrită, spasme ale sfincterelor cardia şi pilor, enterită, colită; – dismenoree (menstruaţie dureroasă) asociată afecţiunilor ginecologice. 2. Ce trebuie să ştiţi înainte să vi se administreze Drotaverin-Darniţa Nu utilizați Drotaverin-Darniţa: – dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la clorhidrat de drotaverină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6) – dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la bisulfiţi (vezi punctul „No-Spa conţine metabisulfit de sodiu”) – dacă suferiţi de insuficienţă hepatică severă, insuficienţă renală severă sau insuficienţă cardiacă severă – la copii şi adolescenţi. Atenţionări şi precauţii Administrarea intravenoasă a preparatului se va efectua numai în poziţie orizontală a pacientului, din cauza riscului de colaps. Drotaverin-Darniţa trebuie administrat cu precauţie în caz de hipotensiune arterială. Necesită precauţie la administrarea parenterală la gravide (Vezi p. 4.6 Sarcina şi alăptarea). Drotaverin-Darniţa conţine metabisulfit de sodiu, care poate provoca apariţia reacţiilor de tip alergic, inclusiv simptome ale şocului anafilactic şi bronhospasm la pacienţii cu hipersensibilitate, în special la pacienţii cu astm bronşic şi reacţii alergice în antecedente. Copii Drotaverin-Darniţa nu se administrează copiilor. Drotaverin-Darniţa împreună cu alte medicamente Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente. În mod particular spuneţi medicului dumneavoastră dacă folosiţi: – levodopa – este posibilă reducerea efectului antiparkinsonian al levodopei. Sarcina, alăptarea şi fertilitatea Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Sarcina Există informaţii limitate despre utilizarea Drotaverin-Darniţa la gravide. În cadrul studiilor efectuate la animale, nu au fost evidenţiate efecte toxice asupra sarcinii sau dezvoltării fătului, în cazul administrării acestui medicament în timpul sarcinii. Cu toate acestea,este necesară prudenţă la prescrierea acestui medicament la gravide. Pentru administrarea în timpul sarcinii, este necesar ca medicul dumneavoastră să evalueze cazul dumneavoastră individual. Soluţia injectabilă Drotaverin-Darniţa nu trebuie utilizată în timpul travaliului. Alăptarea În general, în perioada alăptării cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza orice medicament. Deoarece nu sunt disponibile rezultate ale unor studii adecvate, administrarea acestui medicament în timpul alăptării nu se recomandă. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor În timpul tratamentului se recomandă evitarea conducerii vehiculelor şi folosirea utilajelor care necesită atenție sporită după administrarea (în special intravenoasă) a preparatului. Drotaverin-Darniţa conţine metabisulfit de sodiu (E 223) Poate provoca rar reacţii de hipersensibilitate grave (inclusiv simptome anafilactice) şi bronhospasm, în special la pacienţii susceptibili, cu antecedente de astm bronşic sau alergii. În caz de alergie (hipersensibilitate) la bisulfiţi, administrarea injectabilă trebuie evitată Drotaverin-Darniţa conţine etanol (alcool etilic) şi poate fi dăunător persoanelor cu etilism. Acest lucru trebuie avut în vedere la femeile gravide sau care alăptează, copii şi grupuri cu risc crescut cum sunt pacienţii cu boli hepatice sau epilepsie

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Există informaţii limitate despre utilizarea Drotaverin-Darniţa la gravide. În cadrul studiilor efectuate la animale, nu au fost evidenţiate efecte toxice asupra sarcinii sau dezvoltării fătului, în cazul administrării acestui medicament în timpul sarcinii. Cu toate acestea,este necesară prudenţă la prescrierea acestui medicament la gravide. Pentru administrarea în timpul sarcinii, este necesar ca medicul dumneavoastră să evalueze cazul dumneavoastră individual. Soluţia injectabilă Drotaverin-Darniţa nu trebuie utilizată în timpul travaliului.
Alăptarea
În general, în perioada alăptării cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza orice medicament. Deoarece nu sunt disponibile rezultate ale unor studii adecvate, administrarea acestui medicament în timpul alăptării nu se recomandă.

Text oficial (AMDM).

Verifică interacțiunile dintre mai multe medicamente →

Cum se utilizează

Drotaverin-Darniţa Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat altfel, dozele uzuale sunt: Adulţi: 2-12 ml soluţie injectabilă (40-240 mg clorhidrat de drotaverină) pe zi, fracţionat în 1-3 prize, pe cale intramusculară. Pentru colicile abdominale acute: Doza recomandată este de 2-4 ml soluţie injectabilă (40-80 mg clorhidrat de drotaverină), pe cale intravenoasă. Utilizarea la copii şi adolescenţi Utilizarea Drotaverin-Darniţa la copii şi adolescenţi nu a fost evaluată în studii clinice. Dacă utilizaţi mai mult Drotaverin-Darniţa decât trebuie Dacă aţi utilizat o doză prea mare de soluţie injectabilă Drotaverin-Darniţa, trebuie să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau celui mai apropiat serviciu de urgenţe, deoarece în intoxicaţia cu drotaverină, pot apărea tulburări la nivelul inimii, cum sunt tulburări de ritm şi de conducere, inclusiv bloc complet de ramură şi stop cardiac, care pot duce la deces. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Dacă uitați să utilizaţi Drotaverin-Darniţa Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă încetați să utilizaţi Drotaverin-Darniţa Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale

Reacții adverse posibile

posibile Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Au fost raportate următoarele reacţii adverse: Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane): Dureri de cap, senzaţie de lipsă de echilibru în spaţiu a corpului sau de învârtire a obiectelor din jur, greaţă, palpitaţii, insomnie, constipaţie, scăderea tensiunii arteriale. Reacţii alergice (umflarea buzelor, a feţei, a gâtului sau a limbii, urticarie, erupţie şi mâncărime la nivelul pielii). Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile): Şoc anafilactic letal sau neletal la pacienţii trataţi cu forma injectabilă. Pot apărea reacţii la nivelul locului de injectare. Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale: www.amdm.gov.md sau e-mail: [email protected] Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament

Cum se păstrează

Drotaverin-Darniţa Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. A se păstra în ambalajul original la temperaturi sub 25°C. A nu se congela. Nu utilizaţi Drotaverin-Darniţa după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu aruncaţi nici un medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere.Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului

Conținutul ambalajului și alte informațiicomponente, cum arată, ambalaj, producător

şi alte informaţii Ce conţine Drotaverin-Darniţa – Substanţa activă este clorhidrat de drotaverină. 1 ml soluţie conţine drotaverină 20 mg. – Celelalte componente sunt: alcool etilic 96%, metabisulfit de sodiu (E 223), apă pentru injecţii. Cum arată Drotaverin-Darniţa şi conţinutul ambalajului Lichid transparent de culoare galben-verzuie sau galbenă. Cutie cu 5 fiole din sticlă brună cu punct de rupere, a câte 2 ml soluţie injectabilă. Deţinătorul Certificatului de Înregistrare şi Fabricantul Deţinătorul Certificatului de Înregistrare SAP Firma farmaceutică „Darniţa”, Ucraina 02093, or. Kiev, str. Borispolskaya, 13. Fabricantul Firma farmaceutică „Darniţa” SAP, Ucraina 02093, or. Kiev, str. Borispolskaya, 13 Acest prospect a fost revizuit în August 2021 Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale (AMDM) http://nomenclator.amdm.gov.md/ Pentru orice informaţii referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a deţinătorului certificatului de înregistrare: [email protected] , [email protected] sau la numărul de telefon +373 22 404 236

Întrebări frecvente

Drotaverin-Darniţa 20 mg/ml, soluţie injectabilă se elibereaza cu reteta?

Da, Drotaverin-Darniţa 20 mg/ml, soluţie injectabilă se eliberează pe bază de rețetă medicală (conform Nomenclatorului AMDM).

Care este substanta activa din Drotaverin-Darniţa 20 mg/ml, soluţie injectabilă?

Substanța activă din Drotaverin-Darniţa 20 mg/ml, soluţie injectabilă este DROTAVERINUM.

Sub ce forma se prezinta Drotaverin-Darniţa 20 mg/ml, soluţie injectabilă?

Se prezintă sub formă de soluţie injectabilă, 20 mg/ml.

Text oficial (AMDM).

💬 Ai o întrebare despre acest medicament?
Asistent farmacii.info ×
Răspunsuri generate automat din textul oficial. Nu înlocuiesc sfatul medicului. În caz de urgență, sunați la 112.