Ediție: RO România MD Republica MoldovaR. Moldova
Informație oficială despre medicamente și farmacii — într-un singur loc.
📄 Prospecte și text oficial 💳 Prețuri și compensare ⚖️ Interacțiuni 👶 Doze la copii 📍 Farmacii

Epadol Neo 1000 mg, capsule moi

Fără rețetă

  • Forma farmaceutică: capsule moi
  • Concentrație: 1000 mg
  • Cod ATC: C10AX06
  • Preț de producător înregistrat (AMDM): 153,58 lei / cutie N10x6 · ordin Nr. Rg04-233 din 31.07.2026
    Prețul în farmacie include adaosul comercial (plafonat prin lege) și TVA; îl confirmă farmacia.
  • Compensare CNAM: necompensat

Ce este și pentru ce se utilizează

Acizii graşi polinesaturaţi Omega-3, acidul eicosapentenoic (EPA) şi acidul docosahexenoic (DHA), sunt acizi graşi esenţiali. Medicamentul normalizează componenţa grăsimilor în sânge, reduce riscul formării cheagurilor de sânge, scade moderat tensiune arterială. Alfa-tocoferolul este un antioxidant, care previne oxidarea acizilor graşi polinesaturaţi. Epadol Neo se utilizează: – pentru profilaxia primara a aterosclerozei (depunerea de grăsimi și colesterol în peretele intern al arterelor, determinând sclerozarea acestora) şi afecţiunilor cardiovasculare; – în componentă terapiei complexe a aterosclerozei, cardiopatiei ischemice, hipertensiunii arteriale; – pentru profilaxia secundară a infarctului miocardic suplimentar la terapia standard; – în caz de creştere a nivelului de trigliceride în sânge suplimentar la dietoterapie, atunci când măsurile dietetice sunt insuficiente pentru a produce un răspuns adecvat.

Ce trebuie să știți înainte de utilizare

să luaţi Epadol Neo Nu luaţi Epadol Neo: dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la substanţa activă, soia, arahide sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (indicate la pct. 6); în caz de acutizare a colecistitei (inflamația vezicii biliare) cronice, acutizare a pancreatitei (inflamația pancreasului) cronice, acutizare a afecţiunilor hepatobiliare, litiază biliară (pietre în căile biliare), stări patologice însoţite de sindrom hemoragic. Atenționări și precauții Înainte să luaţi Epadol Neo, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, dacă: ați fost diagnosticat cu o tulburare de coagulare a sângelui sau luați alte medicamente cu influenţă asupra coagulării sângelui; aţi suferit recent o traumă sau o intervenţie chirurgicală; aveți probleme cu ficatul. Riscul dezvoltării reacțiilor adverse scade la administrarea medicamentului în timpul mesei. Copii și adolescenți Medicamentul nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani. Epadol Neo împreună cu alte medicamente Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală. Informați medicul, dacă luați în special: fibrați, de exemplu fenofibrat, ciprofibrat (utilizate pentru scăderea concentraţiilor de cholesterol); warfarina (utilizată pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge). Epadol Neo împreună cu alimente şi băuturi Capsulele trebuie luate în timpul meselor pentru evitarea tulburărilor gastrointestinale. Sarcina şi alăptarea Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Utilizarea Epadol Neo în sarcină e posibilă doar la indicația medicului, în cazul când el consideră că beneficiul pentru mamă depășește riscul pentru făt. În perioada de alăptare medicamentul poate fi administrat după consultarea cu medicul. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Epadol Neo nu influențează asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Utilizarea Epadol Neo în sarcină e posibilă doar la indicația medicului, în cazul când el consideră că beneficiul pentru mamă depășește riscul pentru făt. În perioada de alăptare medicamentul poate fi administrat după consultarea cu medicul.

Text oficial (AMDM).

Verifică interacțiunile dintre mai multe medicamente →

Cum se utilizează

Epadol Neo Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medical sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur. Administrare orală, în timpul mesei. În scop profilactic la adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani se indică câte 1 capsulă pe zi. La necesitate doza poate fi crescută la 2 capsule pe zi. În terapia complexă a afecţiunilor cardiovasculare: câte 2 capsule pe zi. În tratamentul nivelurilor crescute ale trigliceridelor din sânge: doza iniţială constituie 2 capsule pe zi (1 sau 2 prize). Dacă nu se obţine răspunsul adecvat, doza poate fi crescută la 4 capsule pe zi. Durata tratamentului se prelungește până la obţinerea efectului terapeutic scontat. 2 Copii. Medicamentul nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani. Dacă luaţi mai mult Epadol Neo decât trebuie Dacă aţi luat accidental mai mult decât trebuie din acest medicament, trebuie să cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului. Dacă uitaţi să luaţi Epadol Neo Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă încetați să luaţi Epadol Neo Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Cu frecvenţă necunoscută (nu poate fi estimată din datele disponibile) Tendință la sângerări (diateză hemoragică); reacții alergice (de hipersensibilitate); creșterea nivelului de zahăr în sânge; ameţeli, tulburări ale gustului, dureri de cap; scăderea tensiunii arteriale; uscăciunea mucoasei nazale; tulburări dispeptice, greaţă, dureri abdominale, tulburări gastrointestinale (reflux gastroesofagian, eructaţii, vărsături, balonarea abdomenului diaree, constipaţie), inflamația stomacului și intestinului (gastrită, gastroenterită), hemoragie gastrointestinală inferioară; tulburări ale funcției hepatice; erupție cutanată, mâncărime, înroșirea pielii, urticarie, acnee; creșterea numărului de globule albe ale sângelui, creșterea nivelului de lactatdehidrogenază, creșterea activității transaminazelor hepatice. Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.amed.md/ sau e-mail [email protected]. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament. Cum se păstrează Epadol Neo Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. 3 Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Conținutul ambalajului și alte informațiicomponente, cum arată, ambalaj, producător

şi alte informaţii Ce conţine Epadol Neo 1 capsulă conţine esteri etilici ai acizilor graşi omega-3 1000 mg conținând: acid eicosapentaenoic 300 mg acid docosahexaenoic 200 mg alți acizi grași 498 mg d--tocoferol (vitamina E) 2 mg Celelalte componente sunt: compoziția capsulei: gelatină, glicerol. Cum arată Epadol Neo şi conţinutul ambalajului Epadol Neo se prezintă sub formă de capsule gelatinoase moi, ovale, de culoare de la galben-deschis la galben-închis, cu o sutură. Conţinutul capsulei: lichid uleios de culoare de la galben-deschis la galben-închis, cu miros specific. Ambalaj Cutie cu 6 sau 12 blistere din PVC/Al a câte 5 capsule moi. Cutie cu 3 sau 6 blistere din PVC/Al a câte 10 capsule moi. Deţinătorul certificatului de înregistrare și fabricantul Deţinătorul certificatului de înregistrare Uzina de vitamine din Kiev SAP, Ucraina. 04073, or. Kiev, str. Kopîlovskaya, 38. Fabricantul Uzina de vitamine din Kiev SAP, Ucraina. 04073, or. Kiev, str. Kopîlovskaya, 38. Acest prospect a fost revizuit în septembrie 2019. Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale (AMDM) http://nomenclator.amed.md/

Întrebări frecvente

Epadol Neo 1000 mg, capsule moi se elibereaza cu reteta?

Nu, Epadol Neo 1000 mg, capsule moi se eliberează fără rețetă (conform Nomenclatorului AMDM).

Care este substanta activa din Epadol Neo 1000 mg, capsule moi?

Substanța activă din Epadol Neo 1000 mg, capsule moi este COMBINAŢIE.

Sub ce forma se prezinta Epadol Neo 1000 mg, capsule moi?

Se prezintă sub formă de capsule moi, 1000 mg.

Text oficial (AMDM).

💬 Ai o întrebare despre acest medicament?
Asistent farmacii.info ×
Răspunsuri generate automat din textul oficial. Nu înlocuiesc sfatul medicului. În caz de urgență, sunați la 112.