LAROFEN 50 mg/g

Substanță activă: IBUPROFENUM
Formă farmaceutică: GEL
Concentrație: 50mg/g
Producător: LAROPHARM S.R.L. – ROMANIA
Cod ATC: M02AA13
Eliberare cu rețetă: Nu, fără rețetă (OTC)

Ce este și pentru ce se utilizează

Larofen gel conține ibuprofen, un antiinflamator nesteroidian care reduce inflamația și durerea. Larofen gel este indicat în tratamentul local simptomatic al durerilor musculare sau osteoarticulare, de origine reumatică sau traumatică (entorse, luxații, dureri lombare, traumatisme ușoare ale tendoanelor, ligamentelor, etc.).

Înainte să luați acest medicament

Nu utilizați Larofen gel:

  • dacă sunteți alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
  • dacă ați suferit vreodată de astm bronșic, erupții cutanate sau secreții nazale abundente după administrarea de acid acetilsalicilic sau a oricărui alt AINS;
  • pe leziuni cutanate (dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau tăieturi), pe mucoase sau sub pansament ocluziv;
  • în ultimele 4 luni de sarcină.

Nu utilizați Larofen gel la copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani. Atenționări și precauții Înainte să utilizați Larofen gel, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • suferiți de afecțiuni gastrointestinale, cum sunt iritații și hemoragii gastrice;
  • suferiți de afecțiuni renale;

1

  • aveți predispoziție la astm bronșic;
  • vă aflați în tratament cu anticoagulante de tip cumarinic (datorită riscului crescut de sângerare).

Evitați contactul cu ochii, buzele și zona genitală. Evitați aplicarea pe suprafețe întinse. Spălați mâinile după fiecare utilizare, mai puțin atunci când tratați o zonă dureroasă localizată la nivelul mâinilor. Întrerupeți tratamentul cu Larofen gel dacă apar erupții pe piele sau mâncărime și adresați-vă medicului dumneavoastră. Larofen gel împreună cu alte medicamente Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să utilizați orice alte medicamente. Utilizarea concomitentă a mai multor medicamente ce conțin antiinflamatoare nesteroidiene crește riscul reacțiilor adverse, indiferent de calea de administrare a acestora. Evitați utilizarea Larofen gel în timpul administrării altor medicamente ce conțin antiinflamatoare nesteroidiene. Sarcina și alăptarea Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresațivă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza acest medicament. Nu utilizați Larofen gel dacă sunteți în ultimele 4 luni de sarcină. Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor Larofen gel nu influențează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Cum se administrează

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur. Doar pentru administrare cutanată. Aplicați Larofen gel pe zona dureroasă, masați ușor, până la absorbția completă. Nu utilizați Larofen gel mai mult de 2 săptămâni, decât dacă medicul dumneavoastră v-a recomandat astfel. Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani Doza recomandată pentru o aplicare este de aproximativ 2-3 g Larofen gel, repetând, dacă este necesar, de 3 până la 4 ori pe zi. Copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani Nu utilizați Larofen gel la copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani. Dacă utilizați mai mult Larofen gel decât trebuie În cazul în care ați utilizat mai mult Larofen gel decât trebuie, spălați zona respectivă cu multă apă. Dacă uitați să utilizați Larofen gel Nu administrați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate determina reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. 2 Larofen gel este în general bine tolerat. Larofen gel poate determina reacții adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea pot fi:

  • locale, de exemplu: eritem localizat, prurit, pielea devine sensibilă la lumină (cu frecvență necunoscută)
  • sistemice (în funcție de absorbția sistemică, cantitatea de gel aplicată, suprafața tratată, integritatea epiteliului cutanat, durata tratamentului, utilizarea unui pansament ocluziv): dureri epigastrice, amețeli, vedere încețoșată, retenție de apă și de electroliți, edeme.

Raportarea reacțiilor adverse Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare, Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România: Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1 București 011478- RO e-mail: adr@anm.ro Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.

Cum se păstrează

Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor. Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original. Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Conținutul ambalajului și alte informații

Ce conține Larofen gel

  • Substanța activă este ibuprofenul. Un gram gel conține ibuprofen 50 mg.
  • Celelalte componente sunt: hipromeloză, hidroxid de sodiu, alcool izopropilic, alcool benzilic, apă purificată.

Cum arată Larofen gel și conținutul ambalajului Larofen gel se prezintă sub formă de gel transparent, omogen, incolor. Cutie cu un tub din Al a 40 g gel. Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul S.C. Laropharm S.R.L., Șoseaua Alexandriei nr. 145A, Bragadiru, județul Ilfov, România Tel/Fax: +4 021 369 32 02/03/06 e-mail: contact@laropharm.ro Acest prospect a fost revizuit în Noiembrie 2023. Informații detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ 3

Întrebări frecvente

Pentru ce se foloseste LAROFEN 50 mg/g?

se utilizează
Larofen gel conține ibuprofen, un antiinflamator nesteroidian care reduce inflamația și durerea.

LAROFEN 50 mg/g se elibereaza cu reteta?

Nu, LAROFEN 50 mg/g este un medicament OTC (Over The Counter), care poate fi achizitionat fara reteta medicala.

Care este substanta activa din LAROFEN 50 mg/g?

Substanta activa din LAROFEN 50 mg/g este IBUPROFENUM.

Sub ce forma se prezinta LAROFEN 50 mg/g?

LAROFEN 50 mg/g se prezinta sub forma de gel.